Szirtes Ági


1978-ban végzett a Színművészeti Főiskolán és a kecskeméti Katona József Színház tagja lett. 1979-ben átszerződött a Nemzeti Színházhoz, majd 1982-ben alapító tagként csatlakozott a Katonához.

Jelenlegi szerepei a Katonában 


Brecht-Dessau: A kaukázusi krétakör 
Ascher Tamás Háromszéken 
Rozsdatemető 2.0 - Pék Mária/Sós Kriszta
Bánk bán - Gertrudis, a királyné (német)
Mesteremberek - Manfred anyja
Apák és fiúk - Arina, Jevgenyij anyja

Korábbi szerepei a Katonában

Csehov: A manó - Julja Sztepanovna;  Csehov: Három nővér - Irina; Csehov: Platonov - Alekszandra Ivanovna; Dumas: A három testőr - Bonacieuxné;  Gozzi: A szarvaskirály - Clarice; Canetti: Esküvő - Christa, a menyasszony;  Kusan: Galócza - Tonka; Petrusevszkaja: Három lány kékben - Tatjana; Shakespeare: Vízkereszt - Mária;  Valle-Inclán: Lárifári hadnagy felszarvazása - Loreta; Németh: Müller táncosai - Kass Edit; von Horváth: Hit, remény, szeretet - Irene Prantl;  Halász: Önbizalom - Fanny;  Friel: Pogánytánc - Maggie; Gábor: Mit ültök a kávéházban? - Feleség; Hauptmann: Henschel fuvaros - Hanne, később Henschelné; Shakespeare: Pericles, Tyrus hercege - Dionyza, kerítőnő, hal; Parti Nagy: Mauzóleum - Szevics Aranka); Garcia Lorca: Bernarda Alba háza - Angustias; Schwab: Elnöknők - Grete; Tasnádi: Közellenség - Kanca; Hamvai: Hóhérok hava - Mme Roch/ asszonyság; Botho Strauss: Kalldewey, Farce - K; Handke: Az óra, amikor semmit nem tudtunk egymásról; Dadaisták; Schimmelpfennig: Előtte-utána; Bernhard: A színházcsináló - Brusconné; Schnitzler: Távoli vidék - Genia Hofreiter;  Fosse: Őszi álom - Gry;  Bodó: Attack - Anya; Kleist: A bosszú - Gertrőd; Uray: Véred íze; Szigarjev: Fekete tej - Pénztárosnő; Brecht: Puntila úr és a szolgája, Matti - Fina, szobalány; Papp-Térey: Kazamaták; Euripidész: Médeia - Dajka; Zelenka: Hétköznapi őrületek, Vvegyenszkij: Ivanovék karácsonya - Vera kutya; Goldoni: A karnevál utolsó éjszakája - Polonia, fonónő; Szophoklész: Trakhiszi nők - Dajka; Gorkij: Barbárok - Bogajevszkaja; Hamsun: Éhség - Ylajali nagynénje/anyja, Járókelő, Süteményeskofa, Pincérnő, Szolgáló; Ödön von Horváth: Mesél a bécsi erdő - Helén; Marivaux: A szerelem diadala - Leontina; Csehov: Ivanov - Babakina; Gustave Flaubert-Forgách András: Dilettánsok - Germaine; Nádas Péter: Szirénének; Gorkij: Kispolgárok - Akulina Ivanovna; Anamnesis; Thomas Bernhard: Heldenplatz - Zittelné; Brestyánszki B. R.: Vörös; Tersánszky J. Jenő - Grecsó Krisztián: Cigányok - Harkocsányné; Borbély Szilárd: Az Olaszliszkai - Bíró; Sarkadi Imre: Oszlopos Simeon - Vinczéné; Csehov: Sirály - Polina Andrejevna; Shakespeare: Minden jó, ha vége jó  - Egy firenzei özvegyasszony; Egressy: Portugál - Jucika; Joël Pommerat: A két Korea újraegyesítése, Beckett: Szép napok - Winnie, Schwab: Elnöknők - Grete; Alfred Döblin: Berlin, Alexanderplatz - Bastné; Frances Ya-Chu Cowhig: A tökéletes boldogság világa - Artemis Csang; Wang Hua, szülésznő, majd ezermester; Grass: Bádogdob; Gogol: Háztűznéző - Arina Pantyelejmonovna

Filmjei

Alvilág (TV sorozat)
X - A rendszerből törölve
1945
Lajkó - Cigány az űrben színész
A fekete bojtár (TV)
Nem tűntem el - Richter Gedeon története (TV)
Maflicsek
A galamb papné (TV)
Pillangó (TV)
Az ajtó
Égi madár (TV)
Ivanovék karácsonya (TV)
Hangyatérkép (TV)
Werner Schwab: Elnöknők (TV)
Tabló - Minden, ami egy nyomozás mögött van
A Hortobágy legendája (TV film)
A londoni férfi
Márió, a varázsló
A nyugalom (TV film) 
Régimódi történet (TV film) 
"4x100" (TV film) 
Szezon 
Az ember, aki nappal aludt 
Rózsadomb 
Telitalálat 
Magyar szépség 
Hippolyt
Nincsen nekem vágyam semmi 
Portugál 
A Szórád-ház (TV film) 
Falfúró 2. 
Sose halunk meg! 
Nyomkereső
Roncsfilm 
Itt a szabadság! 
Katona József: Bánk bán
Falfúró 
Rafinált bűnösök (TV film) 
A piac (TV film) 
A tenger (TV film) 
Faustus (TV film) 
Gulliver az óriások országában (TV film) 
Nem élhetek muzsikaszó nélkül 
A Csillagszemű (TV film)
Egy erkölcsös éjszaka 
A koppányi aga testamentuma 
Füst Milán: Máli néni (TV film) 
Mennyből az angyal... (TV film)

Szirtes Ági


Legközelebb játszik

Apák és fiúk
január 26., szerda
Ascher Tamás Háromszéken
január 28., péntek
Ascher Tamás Háromszéken
január 29., szombat
Apák és fiúk
január 31., hétfő
Mesteremberek
február 3., csütörtök
Ascher Tamás Háromszéken
február 4., péntek
január 26., szerdaApák és fiúkjanuár 28., péntekAscher Tamás Háromszékenjanuár 29., szombatAscher Tamás Háromszékenjanuár 31., hétfőApák és fiúkfebruár 3., csütörtökMesteremberekfebruár 4., péntekAscher Tamás Háromszéken


Díjai

  • Rajz János-díj (1980)
  • Jászai Mari-díj (1988)
  • Érdemes Művész (1988)
  • Erzsébet-díj (1994)
  • Kritikusok díja - legjobb női mellékszereplő (1999)
  • Kritikusok díja - legjobb női alakítás díja (1996, 1998)
  • Smeraldina díj - a legjobb női epizódalakításért (2007)
  • Kossuth-díj (2008)
  • Smeraldina-díj (Vidor Fesztivál) 2010
  • Vastaps-díj (2011) - legjobb női főszereplő (Cigányok)
  • Vastaps-díj (2017) - legjobb női mellékszereplő (A kaukázusi krétakör; A tökéletes boldogság világa)
  • Prima Primissima (2018)
  • POSZT 2019 - legjobb női főszereplő (Rozsdatemető 2.0)
  • Vastaps Díj: legjobb női főszereplő (Rozsdatemető 2.0) 2019