Szirtes Ági


1978-ban végzett a Színművészeti Főiskolán és a kecskeméti Katona József Színház tagja lett. 1979-ben átszerződött a Nemzeti Színházhoz, majd 1982-ben alapító tagként csatlakozott a Katonához.

Jelenlegi szerepei a Katonában

Schwab: Elnöknők - Grete
Samuel Beckett: Szép napok
Pommerat: A két Korea újraegyesítése
Günter Grass: Bádogdob 
Frances Ya-Chu Cowhig: A tökéletes boldogság világa - Artemis Csang; Wang Hua, szülésznő, majd ezermester 
Brecht-Dessau: A kaukázusi krétakör 
Gogol: Háztűznéző - Arina Pantyelejmonovna
Ascher Tamás Háromszéken 
Berlin, Alexanderplatz

Korábbi szerepei a Katonában

Csehov: A manó - Julja Sztepanovna;  Csehov: Három nővér - Irina; Csehov: Platonov - Alekszandra Ivanovna; Dumas: A három testőr - Bonacieuxné;  Gozzi: A szarvaskirály - Clarice; Canetti: Esküvő - Christa, a menyasszony;  Kusan: Galócza - Tonka; Petrusevszkaja: Három lány kékben - Tatjana; Shakespeare: Vízkereszt - Mária;  Valle-Inclán: Lárifári hadnagy felszarvazása - Loreta; Németh: Müller táncosai - Kass Edit; von Horváth: Hit, remény, szeretet - Irene Prantl;  Halász: Önbizalom - Fanny;  Friel: Pogánytánc - Maggie; Gábor: Mit ültök a kávéházban? - Feleség; Hauptmann: Henschel fuvaros - Hanne, később Henschelné; Shakespeare: Pericles, Tyrus hercege - Dionyza, kerítőnő, hal; Parti Nagy: Mauzóleum - Szevics Aranka); Garcia Lorca: Bernarda Alba háza - Angustias; Schwab: Elnöknők - Grete; Tasnádi: Közellenség - Kanca; Hamvai: Hóhérok hava - Mme Roch/ asszonyság; Botho Strauss: Kalldewey, Farce - K; Handke: Az óra, amikor semmit nem tudtunk egymásról; Dadaisták; Schimmelpfennig: Előtte-utána; Bernhard: A színházcsináló - Brusconné; Schnitzler: Távoli vidék - Genia Hofreiter;  Fosse: Őszi álom - Gry;  Bodó: Attack - Anya; Kleist: A bosszú - Gertrőd; Uray: Véred íze; Szigarjev: Fekete tej - Pénztárosnő; Brecht: Puntila úr és a szolgája, Matti - Fina, szobalány; Papp-Térey: Kazamaták; Euripidész: Médeia - Dajka; Zelenka: Hétköznapi őrületek, Vvegyenszkij: Ivanovék karácsonya - Vera kutya; Goldoni: A karnevál utolsó éjszakája - Polonia, fonónő; Szophoklész: Trakhiszi nők - Dajka; Gorkij: Barbárok - Bogajevszkaja; Hamsun: Éhség - Ylajali nagynénje/anyja, Járókelő, Süteményeskofa, Pincérnő, Szolgáló; Ödön von Horváth: Mesél a bécsi erdő - Helén; Marivaux: A szerelem diadala - Leontina; Csehov: Ivanov - Babakina; Gustave Flaubert-Forgách András: Dilettánsok - Germaine; Nádas Péter: Szirénének; Gorkij: Kispolgárok - Akulina Ivanovna; Anamnesis; Thomas Bernhard: Heldenplatz - Zittelné; Brestyánszki B. R.: Vörös; Tersánszky J. Jenő - Grecsó Krisztián: Cigányok - Harkocsányné; Borbély Szilárd: Az Olaszliszkai - Bíró; Sarkadi Imre: Oszlopos Simeon - Vinczéné; Csehov: Sirály - Polina Andrejevna; Shakespeare: Minden jó, ha vége jó  - Egy firenzei özvegyasszony; Egressy: Portugál - Jucika

Filmjei

X.
1945
Lajkó - Cigány az űrben színész
A fekete bojtár (TV)
Nem tűntem el - Richter Gedeon története (TV)
Maflicsek
A galamb papné (TV)
Pillangó (TV)
Az ajtó
Égi madár (TV)
Ivanovék karácsonya (TV)
Hangyatérkép (TV)
Werner Schwab: Elnöknők (TV)
Tabló - Minden, ami egy nyomozás mögött van
A Hortobágy legendája (TV film)
A londoni férfi
Márió, a varázsló
A nyugalom (TV film) 
Régimódi történet (TV film) 
"4x100" (TV film) 
Szezon 
Az ember, aki nappal aludt 
Rózsadomb 
Telitalálat 
Magyar szépség 
Hippolyt
Nincsen nekem vágyam semmi 
Portugál 
A Szórád-ház (TV film) 
Falfúró 2. 
Sose halunk meg! 
Nyomkereső
Roncsfilm 
Itt a szabadság! 
Katona József: Bánk bán
Falfúró 
Rafinált bűnösök (TV film) 
A piac (TV film) 
A tenger (TV film) 
Faustus (TV film) 
Gulliver az óriások országában (TV film) 
Nem élhetek muzsikaszó nélkül 
A Csillagszemű (TV film)
Egy erkölcsös éjszaka 
A koppányi aga testamentuma 
Füst Milán: Máli néni (TV film) 
Mennyből az angyal... (TV film)

Szirtes Ági


Legközelebb játszik

A kaukázusi krétakör
december 10., hétfő
A tökéletes boldogság világa
december 11., kedd
Elnöknők
december 26., szerda
Ascher Tamás Háromszéken
december 27., csütörtök
Ascher Tamás Háromszéken
december 27., csütörtök
Ascher Tamás Háromszéken
december 28., péntek
december 10., hétfőA kaukázusi krétakördecember 11., keddA tökéletes boldogság világadecember 26., szerdaElnöknőkdecember 27., csütörtökAscher Tamás Háromszékendecember 27., csütörtökAscher Tamás Háromszékendecember 28., péntekAscher Tamás Háromszéken


Díjai

  • Rajz János-díj (1980)
  • Jászai Mari-díj (1988)
  • Érdemes Művész (1988)
  • Erzsébet-díj (1994)
  • Kritikusok díja - legjobb női mellékszereplő (1999)
  • Kritikusok díja - legjobb női alakítás díja (1996, 1998)
  • Smeraldina díj - a legjobb női epizódalakításért (2007)
  • Kossuth-díj (2008)
  • Smeraldina-díj (Vidor Fesztivál) 2010
  • Vastaps-díj (2011) - legjobb női főszereplő (Cigányok)
  • Vastaps-díj (2017) - legjobb női mellékszereplő (A kaukázusi krétakör; A tökéletes boldogság világa)
  • Prima Primissima (2018)