v f
Társulat

Máté Gábor

1980-ban végzett a Színművészeti Főiskolán és a kaposvári Csiky Gergely Színház művésze lett. 1987-ben szerződött a Katonához, ahol nem csak színészként, hanem rendezőként is dolgozik. 1993 óta tanít a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, 2007-ben a Színházi Főtanszakon egyetemi tanári kinevezést kap, 2011-ig a Színházi Főtanszak Rektorhelyettese. 2011-től a Katona József Színház igazgatója.

Jelenlegi szerepei a Katonában

Anton Pavlovics Csehov: Sirály - Szorin 
Molière: A nők iskolája - Arnolphe, más néven Monsieur de la Rönk

Korábbi szerepei a Katonában

Csehov: Platonov - Trileckij; Moličre: A mizantróp - Philinte; Füst Milán: Catullus - Catullus; Wedekind: Lulu - Eduard Schwarz; Brecht: Turandot - több szerep; Halász: A kínai - Rendező; Halász: Önbizalom - több szerep; Pirandello: Ma este improvizálunk - A rendező; Koenigsmark: Agyő, kedvesem! - Hules;  Shakespeare: Hamlet - Claudius; Shakespeare: Szentivánéji álom - Oberon; Shakespeare: Julius Caesar - Brutus; Kleist: Az eltört korsó - Walter; Stoppard: Árkádia - Bernard Nightingale; Caragiale: Az elveszett levél - Stefan Tipatescu; Shakespeare: A vihar - Antonio; Brecht-Weill: Koldusopera - Bicska Maxi; Euripidész: Bakkhánsnők - Pentheusz; Ibsen: Hedda Gabler - Jörgen Tesman; Kleist: A bosszú - Jeromos, Wyk ura; Moličre: Tartuffe - Cléante; Lesz vigasz; Papp-Térey: Kazamaták; Euripidész: Médeia - Iaszón; Zelenka: Hétköznapi őrületek; Horváth: Mit csinál a kongresszus? - Főtitkár; Az emberek veszedelmes közelségében; "Becses testüket se hanyagolják el!"; Forgách: A kulcs - Báty; Goldoni: A karnevál utolsó éjszakája - Momolo; Gorkij: Barbárok - Ciganov; Ibsen: A vadkacsa - Werle, Gustave Flaubert - Forgách András: Dilettánsok - Bouvard, Csehov: Ivanov - Sabelszkij gróf; Spiró: Koccanás; Gorkij: Kispolgárok - Tyetyerev; Thomas Bernhard: Heldenplatz - Robert Schuster professzor; Molière: A mizantróp - Oronte; Fényevők - Nazar; Johann Wolfgang von Goethe: Faust I-II. - Faust/Császár

Rendezései Katonában

Valle-Inclán: Lárifári hadnagy felszarvazása, Németh: Müller táncosai, Friel: Pogánytánc, Örkény: Kulcskeresők, Lőrinczy: Balta a fejbe, Shakespeare: Szeget szeggel, Garaczi: Prédales; Stoppard: Rosencrantz és Guildenstern halott, Parti Nagy: Mauzóleum, Jeles: Szenvedéstörténet ;Molnár: Játék a kastélyban, Handke: Az óra, amikor semmit nem tudtunk egymásról; Schnitzler: Távoli vidék; Dosztojevszkij: Az idióta; Lesz vigasz, Brecht: Puntila úr és a szolgája, Matti, Kukorelly: Élnek még ezek?, A rendőrfőnök jó fiú, T. Bernhard: Pisztrángötös; Nestroy: A talizmán, "rombolni nem színházat építeni szívesen", Meller-hadnagy, Darvasi László: Bajor Gizi - felolvasószínház; Shaw - A hős és a csokoládékatona; Tersánszky-Grecsó: Cigányok; Slobodzianek: A mi osztályunk, Kerékgyártó: Rükverc, Brestyánszki B.R.: Vörös; Illaberek; Pommerat: A két Korea újraegyesítése; Borbély: Az Olaszliszkai; Ménes: Bihari

Filmjei

2008 - Presszó
2007 - Overnight
2006 - 4x100
2005 - Taxidermia
2005 - Sorstalanság
2003 - Magyar szépség
2003 - Boldog születésnapot!
2002 - Tíz perc: cselló (Ten Minutes Older: The Cello)
2002 - Szerelemtől sújtva
2001 - Egérút
2001 - Csocsó - avagy Éljen május elseje
1999 - 6:3, avagy játszd újra Tutti
1999 - Rosszfiúk
1999 - A napfény íze (Sunshine)
1998 - Presszó
1998 - Kalózok
1997 - Hosszú alkony
1994 - Esti Kornél csodálatos utazása
1993 - Priváthorvát és Wolframbarát
1993 - Vigyázók
1992 - Hoppá
1992 - A három nővér
1990 - Nem érsz a halálodig
1989 - Mielőtt befejezi röptét a denevér
1989 - A halálraítélt
1986 - A fekete kolostor
1982 - Elveszett illuziók
1981 - Szívzűr
1980 - Boldogtalan kalap
1980 - Circus Maximus
1980 - Ripacsok
1978 - Bolondok bálja
mate gabor 260x260

Legközelebb játszik

Sirály
március 24., péntek
A nők iskolája
március 25., szombat
Hóhérok
március 27., hétfő
A tökéletes boldogság világa
március 27., hétfő
Az Olaszliszkai
március 28., kedd
A nők iskolája
március 29., szerda

Díjai

  • Kossuth-díj (2009)
  • Érdemes művész (2003)
  • Jászai Mari-díj (1984)
  • A XXI. Magyar Filmszemle szakmai zsűrijének színészi díja – Mielőtt befejezi röptét a denevér 1989.
  • Film- és Tévékritikusok Díja – Mielőtt befejezi röptét a denevér 1990.
  • Film- és Tévékritikusok Díja – Esti Kornél csodálatos utazása 1995.
  • A legjobb rendezés díja – Botho Strauss: A viszontlátás trilógiája , Nyíregyházi Móricz
  • Zsigmond Színház ( XIX. Országos Színházi Találkozó) 2000.
  • Legjobb szórakoztató előadás – Nestroy: A talisman – 2000/2001
  • Legjobb férfi mellékszereplő (Iaszón) - Színikritikusok Díja 2004/2005
  • Legjobb férfi epizódszereplő - Euripidész: Médeia (POSZT 2005, szakmai zsűri)
  • Legjobb férfi epizódszereplő - Euripidész: Médeia (POSZT 2005, a MASZK Országos Színészegyesület színész zsűri)
  • Vastaps-díj – a legjobb rendezés (2000/2001)(Az óra, amikor semmit nem tudtunk egymáról)
  • Vastaps-díj – a legjobb rendezés (2002/2003)
  • Vastaps-díj - a legjobb férfi mellékszereplő (2004)
  • Vastaps-díj - a legjobb férfi főszereplő (2006)
  • Vastaps-díj - legjobb rendezés (2007)(Pisztrángötös)
  • Vastaps-díj - legjobb rendezés (2008)(Sáskák)
  • Kossuth-díj (2009)
  • Brighella-díj (2010)
  • Legjobb előadás (A kétfejű fenevad - rendező: Máté Gábor) - Színikritikusok Díja 2009/2010
  • Legjobb férfi mellékszereplő (Marivaux: A szerelem diadala - Hermokratész) - Színikritikusok Díja 2009/2010
  • Legjobb előadás (A mi osztályunk - rendező: Máté Gábor) - Színikritikusok Díja 2011/2012
  • Vastaps Alapítvány Díj: Legjobb rendezés - Az Olaszliszkai, Bihari (2016)